Sentient Horror – „The Crypts Below” (2018)

SZWECJA! Tak. Będąc blisko końcówki 2018 roku, roku mogę stwierdzić, że w ekstremalnym metalu swego rodzaju odrodzenie przeżył (przeżywa) old schoolowy szwedzki death metal. Wskazuje na to wiele świetnych pozycji, które można pod ten gatunek podpiąć. Nie wiedziałem o tym jeszcze, gdy miałem pierwszy kontakt z ostatnim wydawnictwem Sentient Horror The Crypts Below, które miało swoją premierę 30 marca tego roku. Tak się złożyło, że pomimo iż od pierwszego odsłuchu EPka przypadła mi do gustu, to jednak odleżała swoje, by doczekać się recenzji. Nową muzykę Sentient Horror wydały w kooperacji dwie wytwórnie – Testimony Records i Redefining Darkness Records.

Zespół pochodzi ze Stanów Zjednoczonych, aczkolwiek brzmi bardzo szwedzko. EPka została zmiksowana w Watchtower Studio, a za mastering odpowiedzialny jest dinozaur i osobnik związany silnie ze sceną Swedish death metal Dan Swano (ex-Edge of Sanity, ex-Bloodbath).
Jak już pisałem we wstępie, uważam ten materiał za mocny. Sentient tłucze po old schoolowemu w szybkich tempach. Na EP składają się cztery utwory skomponowane przez zespół i jeden cover, który dla niewtajemniczonych zapewne byłby niewyczuwalny, ponieważ dobrze się komponuje z resztą. Słychać tu wpływy Entombed, Dismember, Immortalis i wczesnego Edge of Sanity (tego zespołu też Sentient podjął się coverowania). Płytka jest bardzo zwarta i równa, zabarwiona oczywiście odpowiednio mrocznymi lirykami. Dobrze się tego słucha, a kawałki takie jak Enter the Crypts Below czy Hatchet Crimes są bardzo nośne i zbudowane tak, by łatwo wchodziły pod skórę i podświadomość. Inna sprawa, że ja po prostu lubię takie siłowe rąbanki. Z drugiej strony temat znam dobrze i taniochę wyczułbym momentalnie, zatem wychodzi na to, że materiał musi być po prostu dobry.

Cover Edge of Sanity został także godnie odegrany, Darkday to bardzo dobra kompozycja, a Sentient oddał dobrze jego klimat. Nie da się też ukryć, że jest to najbardziej przebojowy kawałek na EP, ale E.O.S czy grało death metal, czy progresję zawsze było maksymalnie przebojowe.

The Crypts Below jako Epka zaspokaja idealnie swą długością moje potrzeby względem takiej muzy. Przy pełnym albumie mam wrażenie, że mogłoby być ciut monotonnie. Ale jeżeli chodzi o ten materiał, to większych skaz i spaczeń nie odnotowałem. Dobry i przede wszystkim solidny szwedzki death metal z Ameryki (hehe).

Ocena : 8,5/10

Sentient Horror na Facebook’u.

Tagi: , , , , , , , .