Solium – “Urwerk” (2020)

O tym, że Throneum na polskiej ekstremalnej scenie to uznana marka zapewne wszyscy dobrze wiecie. Ale czy wiecie, że wokalista tej zasłużonej kapeli, Tomasz Hanuszkiewicz, cztery lata temu powołał do życia swój black metalowy projekt Solium? Do debiutanckiego albumu wydanego przez ukrywającego się tu pod pseudonimem Motor Immobilis Hanuszkiewicza niedawno dołączyła pierwsza EPka, zatytułowana Urwerk, zaś Solium przeszło z rąk Putrid Cult w ręce Old Temple. Stamtąd już prosta droga do zainteresowania mnie.

Dwadzieścia minut oldschoolowego black metalu, noszącego znamiona twórczości na przykład wczesnego Varathron  – w ten sposób opisałbym Urwerk, gdybym musiał zrobić to w telegraficznym skrócie. Materiał nagrany przez Solium jest utrzymany w niezbyt szybkim tempie, które istotnie pomaga w wykreowaniu posępnej atmosfery. To prosta muzyka (choć nie można użyć tego słowa do opisania opętańczych solówek), po której nie należy spodziewać się fajerwerków, jednak za sprawą tego przygnębiającego nastroju przykuwa uwagę już od pierwszych dźwięków transowego From the Womb of Death i udaje jej się utrzymać napięcie aż do końca. Trochę szkoda, że całość Urwerk nie jest podobna właśnie do otwierającego mini-album utworu, gdyż takie wydanie Solium przemawia do mnie zdecydowanie bardziej niż nieco podkręcone tempo zaprezentowane w Cold Grave of the North oraz Darkness! Darkness! Ponadto, podczas tych szybszych fragmentów nieco we znaki daje się równie oldschoolowa, co muzyczna zawartość EPki, produkcja, której brak porządnego pieprznięcia staje się w tych momentach bardziej odczuwalny.

Jeśli więc chcecie spędzić dwadzieścia minut z solidnie wykonanym polskim blackiem, to polecam sprawdzenie tego krążka. Jest dobrze, choć tak jak wspomniałem opadu szczeny nie doświadczycie. Wolniejsze utwory stanowiące w mojej opinii o sile Urwerk pozwalają mi jednak myśleć o Solium jako o projekcie z potencjałem, którego rozwój niewątpliwie będę śledził z zaciekawieniem. Polecam Wam zrobić tak samo.

Ocena: 7/10

 

Łukasz W.

Tagi: , , , , , , .