Sons Of Morpheus – “The Wooden House Session” (2019)

Szwajcaria stoner rockiem i doom metalem silna, a choć tamtejsza scena nie oddziałuje masowo na wyobraźnię świata, może pochwalić się przynajmniej kilkoma kapelami, które doskonale czują się w anturażu zapiaszczonych, ciężkich riffów. Troszczy się o tamtejszą scenę choćby wytwórnia Czar Of Crickets, a jej pracownicy (nie mam pojęcia ilu ich jest) nurkują w odmętach undergroundu, szukając pereł niczym wytrawni poławiacze z dalekich, ciepłych mórz.

Sons Of Morpheus to kolejny zespół z tej stajni, który “ma papiery” na stonerowe granie. Ci, którzy chłoną ten gatunek od lat niemowlęcych, być może lekko pokręcą nosem na pewien brak szczególnie oryginalnego rytu na płycie The Wooden House Session (ten lekko kowbojski klimat w instrumentalnym Doomed Cowboy to jednak trochę mało). Z drugiej zaś strony jeśli muzycy potrafią skutecznie skonfrontować się z najlepszymi wzorcami i nagrać materiał, który niewiele odstaje od płyt mistrzów, to znak, że nie warto się przyczepiać. A zatem jeśli lubicie klasyków w postaci Fu Manchu, Kyuss, a zwłaszcza Queens Of The Stone Age, nie powinniście się długo zastanawiać nas sprawdzeniem propozycji Szwajcarów.

Sporo tu nawiązań (czy świadomych to nie wiem) do twórczości Josha Homme’a i S-ki, i to zarówno w mocniejszej, przybrudzonej odsłonie (Paranoid Reptiloid), jak i tej bardziej romantycznej i bardziej melodyjnej (Sphere). Kapela ma dar do wymyślania ciekawych zagrywek (przyjemnie choćby świdruje gitara w Loner) i przebojowych refrenów, jak we wspomnianym już numerze Paranoid Reptiloid. W dodatku sporo tu nawiązań do klasycznego hard rocka i niemal blues rockowych rozwiązań (fajnie buja Nowhere To Go), a także upodobań do rozbudowanych struktur kompozycji (Slave). Odpowiedni luz, moc, chwytliwość, a jednocześnie drobna dawka psychodelii (sami zresztą muzycy określają swój styl jako Psychodelić Blues Rock) sprawia, że w swojej muzycznej kategorii The Wooden House Session nawet jeśli nie powala jakąś innowacyjnością, to bardzo szczerym i rzetelnym podejściem do tematu może zaciekawić.

Ocena: 7,5/10

Oficjalna strona zespołu na Facebooku

Tagi: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , .