Suremad – “Todgeweiht” (2017)

Todgeweiht to całkiem świeży debiut niemieckiego kwartetu Suremad. Może nie jest to debiut pełną gębą, gdyż trwająca nieco ponad trzy kwadranse i wydana własnym staraniem EPka nie jest szczytem produktywności, niemniej postanowiłem stwierdzić, czy i mnie uda się skonać (bo to właśnie oznacza tytuł płyty) przy dźwiękach niemieckiego pagan black metalu.

Dość nastrojowe intro wprowadza w atmosferę albumu, którą obiecuje klimatyczna okładka i sugestywny tytuł. Riff otwierający utwór tytułowy wciąga jeszcze bardziej, choć już tutaj słychać, że środki przeznaczone na produkcję były bardzo ograniczone. Niestety płyta nagrana jest po prostu źle, wszystko słychać jakby zza przytłumiającej kotary, a całość wydaje się nieco zbyt cicho. A szkoda, gdyż Todgeweiht to ciekawy kawałek ze zmiennymi tempami i bardzo intersującą partią gitarową. Do tego szybka perkusja i mocny, surowy growl… I byłby przepis na sukces, gdyby nie ta licha jakość. Wilde Jagd to kolejna dawka surowizny, znów z ciekawą linią gitary i głębokim growlem, linia melodyczna bez polotu, jest dość rwana i „galopująca”, ale daje się słuchać. Kolejny kawałek to znów przyjemna i ciekawa linia gitary (zdecydowanie najmocniejszy element tej kapeli), growl tym razem „szeptany” i schowany bardzo z tyłu. EPkę zamyka Outro wpisujące się w klimat okładki. Deszcz, burza i klawisze to dobre odzwierciedlenie tego, co widziały oczy. Poza tym to ładne liryczne zakończenie. Może i oczywiste, ale u mnie na plus.

Już na pierwszy rzut ucha słychać, że to debiut. Jest prosto, surowo i zupełnie nieskomplikowanie. Do tego kiepska jakość i czasami bez pomysłu linia melodyczna (Wilde Jagd). Niemniej jednak potencjał w zespole jest, trzeba go tylko wydobyć i pokazać światu.

Płyta wyłącznie dla gatunkowych freaków. Kiedyś będzie nie do zdobycia (została wypuszczona w 100 kopiach). Pytanie tylko, czy ktoś jej będzie właściwie szukał? A to zależy chyba tylko od przyszłości zespołu, gdyż Todgeweiht samo z siebie kamieniem milowym nurtu nie jest na pewno.

 

Suremad na Fecebooku

Suremad na Bandcamp

Suremad w Encyklopedii Metalu

Ocena: 6,0/10,0

Tagi: , , , , , , , , , .