The Committee – Utopian Deception (2020)

Spoglądając na artystyczny anturaż (nazwa, image, oprawa graficzna, teksty) The Committee, człowiek może ulec wrażeniu, że to projekt z gatunku martial industrial, czy innego neofolku, który swą fascynację militaryzmem, autorytaryzmem i estetyką wojenną zgłębiać powinien w duchu Laibach, Death in June, Arditi, czy Rome.

W rzeczywistości ta międzynarodowa grupa osadza swoją twórczość w tradycyjnym black metalu, zaprzęgając dodatkowo w prezentowanej formie spore pokłady melodii i przebojowości.

Utopian Deception to już trzecia płyta tego anonimowego ansamblu, która ma olbrzymie szanse zjednać zespołowi zauważalne grono nowych zwolenników. Wszystko za sprawą niezwykle wysokiego poziomu wykonawczego, który mimo wyraźnych (i też niezbyt ukrywanych) inspiracji, przynosi przy odsłuchu zaskakująco dużą dozę przyjemności i satysfakcji.

Wspomniałem o klarownych wpływach, słyszalnych w muzyce The Committee, wśród których na pierwszy plan wysuwa się bezapelacyjnie Mgła – zaczynając od konstrukcji utworów oraz mocnego oparcia ich na pracy sekcji rytmicznej, przez znajome dysonanse i melodyjność, na wokalu kończąc, Utopian Deception przepełniona jest wręcz mgłowym feelingiem, znanym z Exercises in Futility i Age of Excuse.

Poza twórczością M. i D. muzyka The Committee (przez swoją emocjonalność, czytelność i nośność) kojarzyć się może z Misþyrming, Naðra UADA,  z drugiej strony słychać w niej (za pośrednictwem wykorzystania melodic death metalowych riffów) także God Dethroned, czy zbliżone tematycznie 1914.

Przy tak oczywistych inspiracjach udała się na Utopian Deception rzecz na pierwszy rzut ucha karkołomna – osadzając swoją muzykę na cudzych filarach, grupa zdołała zbudować swój własny kościec, obleczony w świetne, wkręcające się w głowę utwory. I głównie dzięki temu jestem w stanie przymknąć oko na odczuwalny brak indywidualizmu, ciesząc się w zamian beztrosko z dania zaserwowanego przez The Committee.

Wam polecam uczynić to samo. Będziecie bardziej niż zadowoleni.

Ocena: 8/10

Synu

Tagi: , , , , .