The Grand Astoria – „Deathmarch” EP (2013)

Do tej pory każde wydawnictwo The Grand Astoria, które miałem przyjemność poznać było dla mnie ucztą dla duszy i uszu. Nie inaczej jest z ep-ką Deathmarch wydaną na początku listopada 2013 roku, zaś pod szyldem [addicted label] wypuszczoną na początku grudnia tego samego roku.

Na albumie znajdziecie pięć kompozycji, tj. trochę ponad trzydzieści minut muzyki. Stylowo nie ma tu żadnej rewolucji, nadal jest to mieszanka heavy/stonera, psychodelii i lekkiego progresu, czyli to, do czego Kamille Sharapodinov nas już przyzwyczaił. Materiał ten miał oryginalnie wyjść jako split z innym bandem, ale koniec końców stało się inaczej.

Dwa z pięciu utworów są instrumentalne – tytułowy Deathmarch z garścią ciężkich mięsistych, bujających riffów, oraz Aelita, The Queen of Mars z masą połamanych rytmów i małymi space wstawkami. Obydwa kawałki cieszą organ słuchowy rewelacyjnym wykonaniem oraz aranżacjami.

Pozostałe trzy to rozpoczynający ep-kę Now or Never, World Without a Smile i kończący No Way Out. Pierwszy z nich posiada iście space rockowe otwarcie, które trwa prawie trzy minuty, później jest już acid-stonerowa przejażdżka w rockowym stylu. World Without a Smile z początku jest łagodny, psychodeliczny, ale gdzieś koło trzeciej minuty wkraczają heavy/stoner riffy i biorą utwór w posiadanie, szarpiąc nim na wszystkie strony. Trzecim, i jak napisałem wyżej kończącym tę ep-kę kawałkiem jest No Way Out. W nim usłyszycie progresywno-psychodeliczne dźwięki wyrwane prosto z umysłu Kamille oraz echa zespołu, bez którego pewnie ep-ka by nie powstała, a mianowicie jest nim zespół Pink Floyd. No Way Out przesiąknięty jest wibracjami tego bandu. Numer ten jest perełką na Deathmarch, ukazuje, jak fenomenalne umiejętności aranżacyjne i kompozycyjne posiada ich twórca, mieszając różne gatunki ze sobą.

Deathmarch to niby tylko pół godziny muzyki, ale to nic, gdyż dźwięki te usatysfakcjonują każdego konesera dobrego rockowego grania. Mnie osobiście czegoś w tym brakuje i późniejsza twórczość The Grand Astoria trafia do mnie bardziej.

Ocena: 7/10

The Grand Astoria na Facebooku.

[addicted label] na Facebooku.

Tagi: , , , , , , , , .