Tome of the Unreplenished / Starless Domain – “Epistolary of the Fall” (2019)

Gdyby nie fakt, że jestem na świeżo po odsłuchaniu debiutanckiego krążka Starless Domain (EOS), który zmiótł mnie z powierzchni ziemi, z pewnością nawet bym się nie tchnął tego splitu. No ale jeśli jeden z dwóch utworów na tym krążku należy właśnie do Amerykanów, to ja nie mogę tego tak zostawić.

Split to zaledwie dwa utwory, po jednym dla każdego z graczy. Mimo to całość albumu trwa oszałamiające pięćdziesiąt siedem minut, z których lwia część przypada na wspomniany wyżej Starless Domain.

Jeśli chcielibyście wiedzieć, co to jest Tome of the Unreplenished, to jest to taki trochę właśnie Starless Domain, tyle że w formie kwartetu i pochodzący z Cypru. No i jakże daleki od ideału! Muzyka Cypryjczyków nie ma już nic wspólnego z black metalowym klimatem. Te dziewiętnaście minut to praktycznie czysty noise / industrial. Taki Dead Factory, tyle że mniej klimatyczny i choć podobnie monotonny to jednak bardziej nudny. Choć może jest to spowodowane moim niecierpliwym oczekiwaniem na utwór kolejny?

Starless Domain gra za to przez minut prawie czterdzieści. Już sam wstęp (w klimatach Indie) pokazuje, że i tym razem Amerykance jeńców brać zamiaru nie mają. Kawałek rozkręca się przez jakieś trzy minuty, a potem (głównie za sprawą szybkich partii perkusyjnych) zaczyna się jazda. CERES jest nieco podobny w budowie do tego, co można było usłyszeć na EOS. Z tą tylko różnicą, że znacznie wyraźniejsza (przez prawie cały kawałek) jest sekcja rytmiczna, która trochę za rękę prowadzi słuchacza przez ten zagmatwany labirynt dźwięków. I trochę szkoda, gdyż w EOSie najbardziej lubiłem to uczucie zagubienia, wręcz zatracenia się w muzyce. A ta perkusyjna poręcz nieco zakłóca mi tego typu odczucia. I niby jest podobnie, ale to już nie to samo.

Split zawsze ciężko ocenić. Ja więc wyciągnę średnią z czwórki dla Tome of the Unreplenished i siódemki dla Starless Domain. Choć nie będzie to sprawiedliwa ocena. Tę płytę trzeba mieć ze względu na sam utwór CERES. Ja Wam mówię!

 

Tome of the Unreplenished na Facebooku

Tome of the Unreplenished na Bandcamp

Tome of the Unreplenished w Encyklopedii Metalu

Starless Domain na Facebooku

Starless Domain na Bandcamp

Starless Domain w Encyklopedii Metalu

Ocena: 5,5/10,0

Tagi: , , , , , , , , , , , , .