Tornado Kid – “Hateful 10” (2017)

Choć muzycy z Tornado Kid wywodzą się z Rosji, to w ich muzyce nie uświadczycie mroźnego powiewu syberyjskiej tundry. Panowie świadomie porzucili siwuchę na rzecz whisky, a wędrówki kanionem rzeki Colorado przedkładają ponad romantyczne spacery brzegiem Newy. Jednak rozczarują się ci, którzy spodziewają się po Hateful 10 iście kowbojskiego klimatu – przynajmniej w muzycznej warstwie. Wtrętów o charakterze typowym dla Południa Stanów jest tutaj niewiele. Jedynie w punkowym Silver Or Lead pobrzmiewa celtycka nuta w duchu muzyki irlandzkich imigrantów. Czasem w niektórych, refrenowych zaśpiewach, słychać też saloonowy klimat.

Muzyka Tornado Kid to nowocześnie zagrany hard rock z elementami melodyjnego hardcore’u. Świetna okładka, utrzymana w duchu znanego z gier świata Deadlands, gdzie pośród prerii można też napotkać umarlaków, zapowiada mocne uderzenie . I właściwie je dostajemy. Bardzo dziarsko, z przytupem i sporą mocą wypadają takie kawałki, jak Whisky Beer Anthem, The Wolves czy Hunger. Metalowa wręcz siła rozpiera Rough And Tumble. Fajny, gitarowy wstęp, klasyczna solówka gitary i chwytliwy zaśpiew w refrenie („Hey, Ho! Here We go!”) sprawiają, że Whorehouse wypada bardzo przekonująco.

A komu mało takich przyjemnych dla ucha chórków zachęcających do wspólnego śpiewania, temu można jeszcze zaproponować The Many Faces Of Psychopath lub Retired Cowboy. Killer Song z kolei zawiera w sobie nawet przebojowy refren i coś z ducha Foo Figthers. No właśnie, byłoby miło, ale trochę mało, by rzeczywiście poczuć oddech indiańskiej gonitwy na plecach. Może jeszcze tylko w Old World Blues zespół sięga po inne środki – niby tu spokojniej, choć nie brak temu numerowi siły, a bulgoczący bas nadaje całości sznytu.

Co prawda za sprawą drugiego albumu Tornado Kid nie udało mi się zapalić fajki pokoju z Siedzącym Bykiem ani spróbować się w rewolwerowym pojedynku z Wyattem Earpem, ale… No cóż, to wciąż kawał fajnego hard rockowego grania, podlanego punkowym sosem i okraszonego szczyptą (szkoda, że nie solidniejszą) klimatu Południa Stanów Zjednoczonych.

Ocena: 7/10

Oficjalna strona Tornado Kid na Facebooku

Paweł Lach

Paweł Lach

Od dłuższego czasu pisuje o muzyce (i nie tylko) dla różnych portali. Nie słucha latynoskiego folkloru, a poza tym jest w stanie popróbować wszystkiego.

http://lach.kf-oswiecim.net/
Paweł Lach

Tagi: , , , , , , , , , .