Uerberos – „Stand Over Your Grave” (2020)

Pochodzący z naszego pięknego kraju zespół Uerberos po trzech latach ciszy produkcyjnej postanowił uraczyć świat swym kolejnym zgniłym niczym owoc żywota – dziełem. Kto miał kontakt z zespołem, mniej więcej może spodziewać się z czym będzie miał do czynienia, ale grzechem byłoby pobieżne sprawdzenie albumu Stand Over Your Grave bez zagłębiania się do samego dna. Wydanie tego krążka wziął na barki nieboski label Godz Ov War, a to samo w sobie może też wiele o krążku powiedzieć.

Na początek proste stwierdzenie: Stand Over Your Grave zrobił mi dobrze. Taki death metal lubię, takiego mi brakuje na polskiej scenie, taki pragnę wspierać i w miarę swoich możliwości promować. Czterdzieści minut rzeźni nagranej przez Uerberos utrzymuje najwyższe standardy sztuki śmierci, a także jest zakorzenione w najlepszej tradycji polskiego DM. Kładę nacisk na „polski”, na płycie słychać wiele wpływów charakterystycznych dla scen pochodzących z innych krajów, ale zespół łączy je na modłę biało-czerwoną, znaną z takich produkcji jak Lord Is Avenger, Awakening of the Liar zespołu Hate (skojarzenia z Hate silne także dzięki wokalom Bartłomieja Kaniewskiego), Imperfect Like a God Traumy czy De Profundis Vadera. Wpływy klasyki podlane są potężną dawką prędkości i furii, przez co momentami uzyskują skuteczność rozwałki porównywalnej do Hate Eternal. Brzmienie wykręcone w Rob – Sonic Studio jest bez zarzutów, dzięki swojej jakości potęguje wszystkie walory utworów. Wałki takie jak Beautiful Crimson of Your Blood czy Flamming Darkness atakują mięsem na wszystkie strony, rzucają soczystymi riffami i bezlitosnymi blastami, nie biorąc jeńców, miażdżąc wszystko na swej drodze. Tytuły te mógłbym zamienić praktycznie każdymi innymi, gdyż jest to wyrównany materiał, ale te akurat wpadły w moje łaski w pierwszej kolejności, brutalizując mi życie w tym upalnym okresie (jakby upały nie były dostatecznie brutalne).

Całość tego niewegeteriańskiego dzieła ubrana jest w okładkę autorstwa Jesusa Lhysty (Rotted Artist), który ostatnimi czasy trafia w moje gusta bez pudła. Jego prace idealnie współgrają z death metalem, opierają się na zgniłych barwach, śmierci, brudzie i groteskowych postaciach. Pełna symbioza z muzyką.

Na zakończenie miałem zamiar wspomnieć, iż płyta posiada jeden minus. Miała nim być stosunkowo mała rozpoznawalność utworów względem ich ogółu, ale po zapoznaniu się jeszcze głębiej z kompozycjami stwierdzam, że założenie to wysnute było zbyt szybko. Kawałki faktycznie „jadą” jednym cięgiem, lecz posiadają wiele partii wyróżniających je z całości, trzeba się w nie wsłuchać i dać się wkręcić.

Reasumując, Stand Over Your Grave to krok naprzód dla zespołu Uerberos i grube zaznaczenie obecności na metalowej scenie. Album nie powinien, a wręcz nie może przejść bez echa, bo byłaby to wielka krzywda dla sztuki i jej twórców.

Ocena: 9/10

Uerberos na Facebook’u.

Tagi: , , , , , , , .