Uerberos – “Tormented By Faith” (2017)

Panowie z żorskiego Uerberos czasu nie marnują. Zespół, w skład którego wchodzi m.in. trzech członków Inset, powstał w 2015 roku i już rok później wszedł do studia i zarejestrował niniejszy, debiutancki album, który wydany własnymi siłami, ukazał się pod postacią gustownego digipacka na początku lutego 2017 roku.

Tormented By Faith otwiera sugestywne Intro, sprawiające wrażenie w moim odczuciu narodzenie czy może odrodzenie się Zła. Po nim na słuchacza spada dziewięć bezlitosnych death metalowych ciosów. Poszczególne kompozycje to kombinacja gęsto bombardującej perkusji, dyktującej dominujące na płycie szybkie tempa, oraz wiązanki szybkich, technicznych riffów. Na szczęście gitary, pomimo obfitości dźwięków, nie są przekombinowane i nie przytłaczają słuchacza. Solówki – jeśli są – to w formie bardzo oszczędnie zaprezentowanych fragmentów. Teksty utworów dotyczą ciemnych stron natury ludzkiej, atakują boga oraz religię. Znalazło się też miejsce na kilka czysto satanistycznych liryk. Konstrukcja tekstów jest bardzo bezpośrednia i w rezultacie słuchacz nie musi zachodzić w głowę, co autor miał na myśli. Dla jednych może być to zaleta (np.: dla mnie), dla innych wręcz przeciwnie. Przekaz, jaki bije z poszczególnych utworów, jest raczej dołujący i pesymistyczny. W warstwie wokalnej dominuje silny, gardłowy growl, jednak w kilku wolniejszych fragmentach pojawiają się deklamacje.

W muzyce Uerberos podoba mi się to, że pomimo obfitości dźwięków generowanych przez kwartet, są one czytelne i relatywnie przystępne. Słychać w niej inspiracje amerykańskim death metalem spod znaku Immolation, Morbid Angel czy momentami Deicide. Dźwięki komponują się z przekazem tekstowym. Ta kombinacja sprawia, że Tormented By Faith to bardzo solidny materiał i wszystko wskazuje na to, że na krajowym poletku śmierć metalu objawił się kolejny wart uwagi zespół.

Ocena 7/10

 

Łukasz

Łukasz

Ku "rozpaczy" szanownej Małżonki uzależniony od kolekcjonowania CD. Natchniony płytą pewnego polskiego zespołu oraz kryzysem wieku średniego rozpocząłem przygodę z recenzowaniem . I tak z czasem trafiłem do Kvlt. Wszelka konstruktywna krytyka mile widziana.
Łukasz

Tagi: , , , , , , , .