We Are Sentinels – We Are Sentinels (2018)

Mam nie lada problem z tą płytą. Tak jak uważam Barlowa za jeden z najlepszych głosów na współczesnej scenie heavy/power metalu i (biorąc pod uwagę jego niezbyt częstą aktywność) z chęcią sprawdzam każdą rzecz, do której się przyczynił, tak ten krążek pozostaje dla mnie nie do przejścia.

Sam przepis na sukces wydawał się pozornie prosty. Barlow skumał się ze swoim dobrym znajomkiem Jonahem Weingartenem (współpracowali razem przy rewelacyjnej Immortal Pyramaze) i postanowił nagrać płytę opartą wyłącznie na swoim wokalach i klawiszowo-perkusyjnym akompaniamencie uzdolnionego kolegi. Wszystko byłoby ok, gdyby nie fakt, że patent na rozemocjonowane śpiewanie do wzniosłych orkiestracji udaje się przy pierwszym, maks drugim numerze, w trakcie kolejnych powodując już jednak postępujące objawy znużenia i walki z sennością. 11-utworowy klocuch wypełniony taką zawartością jest natomiast kompletnie nie do strawienia.

Ballady zaśpiewane w takich aranżacjach mogłyby sprawdzać się w roli wprowadzających urozmaicenie i tonujących nastrój kompozycji, gdyby występowały pojedynczo na dużo dynamiczniejszych krążkach (znów przywołam tu album Immortal z 2008 roku). Samodzielnie jednak nie potrafią obronić się w żaden sposób, tym bardziej, jeśli są tak rozwodnione i przesłodzone do granic możliwości jak na debiucie We Are Sentinels.

Muzyka zlewa się na tym albumie w ciąg nieustannego zawodzenia, przy często kwadratowych i miałkich melodyjkach, co może w takich ilościach zmęczyć najwytrwalszego nawet konesera metalowych wyrobów cukierniczych. Z grzeczności już tylko nie wspomnę o coverze Holy Diver DIO, po trochu przez sympatię do Barlowa, po trochu przez szacunek dla zmarłego twórcy oryginału. Polecam jednak unikać w trosce o dobre samopoczucie.

Nie wykluczam rzecz jasna, że jakiemuś gronu słuchaczy ta płyta może się podobać, sam się jednak w tym towarzystwie ani trochę nie odnajduję. Album do zapomnienia.

Ocena: 3/10

P.s. Na odtrutkę:

Synu

Tagi: , , , , , , , .