Werian – “Animist” (2019)

Granice między EP-kami a pełnoprawnymi wydawnictwami są często bardzo płynne i umowne. Nie normuje tego przeważanie ani liczba utworów, ani (jak w przypadku niemieckiego Werian) długość materiału, bo takie Animist, wydawane przez Eisenwald w postaci EP-ki mogłoby równie dobrze ukazać się jako pełnoprawny, 45 minutowy debiut grupy.

W muzyce pochodzącego z Turyngii bandu odnaleźć powinni się głównie sympatycy klimatycznych, black/death/doom metalowych spacerów po lesie. Werian (z niem. proces przemiany w wilkołaka, któremu w drodze określonych rytuałów poddawali się szamani) zapuszcza się w gąszcz mrocznego, lesistego odludzia, które wita słuchacza zawodzeniem wiatru, szumem starych koron drzew i wyciem wyprawiających się na żer, nocnych gospodarzy.

Bardzo sprawnie wychodzi Niemcom żonglowanie nastrojem i przechodzenie ze spokojnych, nastrojowych momentów, przez ciężkie doomowe walce, do czysto bleciorowych riffów. Dorzucając do tego różnorodność wokalną (są i czyste śpiewy, i melorecytacje, i chóry, i growle) dostajemy całkiem urozmaiconą mieszankę, która jednocześnie nie rozłazi się szczęśliwie na zbyt wiele frontów i kierunków.

Odsłuch Werian przywodzi momentami na myśl twórczość Tiamat, muzycy puszczają oko do Portugalczyków z Moonspell, miejscami czuć też starą Anathemę i Katatonię – jednym słowem, mają goście bardzo słuszne wzorce.

Brzmienie albumu wpasowuje się doskonale w klimat płyty, nie jest zbyt wymuskane i czyste, mocno wyeksponowany bas dodaje dźwiękom ciężaru, a wokale brzmią bardzo przyzwoicie. W tym aspekcie jakichkolwiek uwag brak.

Niezły, umiejętnie zagrany, mający bardzo udane momenty materiał. Urwania części odwłokowej może nie zapewnia, ale 3 kwadransów spędzonych w jego towarzystwie żałować na pewno nie będziecie.

Ocena: 7/10

P.s. – Bystre oko powinno bez trudu wychwycić podobieństwo okładki albumu, do grafiki zdobiącej ostatni album Darkthrone – za obie prace odpowiada ten sam artysta, Chadwick St. John.

Synu

Fan szeroko pojętej muzyki gitarowej. Z wszelkich szuflad i gatunkowych etykiet.
Napisz do autora: synu@kvlt.pl
Synu

Tagi: , , , , , .