Corrosion of Conformity – Warszawa (07.07.2019)

Czy może być lepszy sposób na zamknięcie wolnego weekendu niż koncert? Trudno mi sobie wyobrazić bardziej satysfakcjonujący scenariusz, dlatego też 7 lipca wieczór spędzałem w warszawskim klubie Proxima, gdzie za sprawą Metal Mind Productions 25-lecie wydania płyty Deliverance świętować mieli Pepper Keenan wraz z resztą swoich kolegów z Corrosion of Conformity. Stonerowy wieczór? Jestem na tak!

Zanim jednak legendarni Amerykanie zajęli swoje miejsce na scenie, zgromadzonym w Proximie ludziom zaprezentowały się dwie rodzime kapele – Only Sons z Krakowa oraz katowickie J.D. Overdrive. Krakowianie na swoim koncie mają póki co jedynie jedną EPkę, jednak debiutancki krążek zespołu już niebawem powinien ujrzeć światło dzienne. Only Sons swoje zadanie otwierających wieczór w Proximie wypełnili dosyć dobrze, umilając czas oczekiwania na to, co dopiero miało nadejść, oraz przy okazji szybko zaznajamiając mnie z osławionym nagłośnieniem Proximy (niestety zasłyszane przeze mnie historie o fatalnym brzmieniu zespołów grających w tym klubie okazały się w przeważającej części zgodne z prawdą). Choć nie jest to kapela, która będzie gościć w moim odtwarzaczu, to Panowie pozostawili po sobie niezłe wrażenie.

Z nóg zwalił mnie za to występ J.D. Overdrive. Southern metalowców z Katowic widziałem już w 2014 roku na deskach tamtejszego MegaClubu, mniej więcej do tamtego czasu śledziłem ich poczynania, później niestety kompletnie o tym zespole zapominając. Po około czterdziestominutowym występie mogę szczerze powiedzieć: Panowie, wracam jak syn marnotrawny! Kwartet dał niezwykle energetyczny występ, po którym zapragnąłem zobaczyć go w innym wydaniu niż jako jeden z supportów. Liczę na to, że już niebawem będzie mi to dane.

W końcu, przy ekstatycznej reakcji publiczności, na scenie pojawili się Oni. Wspomniałem już o wyjątkowej rocznicy, jaką jest 25-lecie wydania Deliverance zespół na tę okazję przygotował specjalną setlistę, której blisko połowę stanowiły numery z tego właśnie dzieła. Obok koncertowych pewniaków, takich jak śpiewany niemalże w całości wraz z publicznością Albatross, Clean My Wounds czy Seven Days, można było usłyszeć również Senor Limpio, My Grain, Heaven’s Not Overflowing czy Shake Like You. Pozostałą część setlisty wypełniły głównie numery ze świetnych Wiseblood oraz America’s Volume Dealer, nie zabrałko również przedstawicieli pozostałych wydawnictw nagranych z udziałem Keenana (Vote With A Bullet, Stonebreaker czy jedyny reprezentujący najnowsze dziecko zespołu Wolf Named Crow). Dobór utworów powinien więc zadowolić nawet największych malkontentów, podobnie zresztą jak ich wykonanie – Panowie mimo upływu lat wciąż są w doskonałej formie i trochę przykro, że momentami tragiczne nagłośnienie próbowało to zatuszować, a do uszu zgromadzonej w Proximie publiki docierała ściana dźwięku, z której nawet najlepszy rybak miałby problemy coś wyłowić. Fanom Corrosion of Conformity zdawało się to jednak nie przeszkadzać, albo po prostu są już do Proximy przyzwyczajeni, gdyż przez prawie cały czas koncertu nie brakowało energii. Wszyscy żywiołowo reagowali na kolejne utwory, teksty największych hitów znał niemalże każdy – w tym miejscu nikt w ten niedzielny wieczór nie znalazł się przez przypadek.

Setlista:
Seven Days
Senor Limpio
Shake Like You
Stonebreaker
Heaven’s Not Overflowing
Albatross
My Grain
13 Angels
Diablo Blvd.
The Door 
Vote With A Bullet
Born Again For The Last Time
Who’s Got The Fire
Wolf Named Crow
Wiseblood
Clean My Wounds

Wieczór, który pomimo mankamentów związanych z „miejscem akcji” zdecydowanie można zaliczyć do udanych. Corrosion of Conformity w wybornej formie, świetny występ J.D. Overdrive oraz przyzwoity otwieracz w postaci Only Sons. Pozostaje mieć nadzieję, że przy kolejnej okazji (oby jak najszybciej!) Keenan i spółka wystąpią w innym miejscu – wtedy koncert będzie można zaliczyć do kategorii doskonałych.

Łukasz W.

Tagi: , , , , , , , , .