Spowiedź Artysty – Nullifer Bones (Wraithrest)

Nullifer Bones to męska połowa bluźnierczego włoskiego duetu Wraithrest, który para się szeroko pojętym ekstremalnym metalem. To także współzałożyciel industrialnego projektu Spectrum-X, a w przeszłości członek nieistniejącego już zespołu Abaddon. Wszystkie te kapele dzieli lub dzielił ze swoją oblubienicą Candy Bones (która również przystąpiła do spowiedzi w kolejnej odsłonie cyklu). 

An Artist Confession in English (PDF file)


1) Twój ulubiony kolor, potrawa i alkohol to…
Uwielbiam wszystkie potrawy, może poza gorgonzolą i innymi tym podobnymi dziwactwami. Tak naprawdę nie mam ulubionego dania, ale jednym z moich ulubionych jest suszona wołowina. Jeżeli chodzi o kolor, oczywiście preferuję jego brak, więc wybrałbym czarny i szary, ale jeśli naprawdę miałbym wybrać jakiś, to byłby to zielony ze względu na moją miłość do przyrody. Z trunków piję przeważnie piwo i wino. Moim ulubionym typem piw są piwa czerwone. Jeżeli miałbym wybrać coś spośród ciężkich trunków, byłaby to tequila. Bardzo szybko jej ubywa.

2) Które miejsce na świecie chciałbyś odwiedzić?
Na świecie jest wciąż wiele miejsc, które chciałbym odwiedzić. Wszystkie z nich jednak położone są z dala od miast. Wolę przebywać pośród dzikiej przyrody, obserwować jeziora, drzewa, góry, rzeki. Gdy jesteś zmuszony przebywać przez cały czas w mieście, ciężko jest oderwać się od szarej rzeczywistości i „normalności” życia.

3) Jeżeli miałbyś mieszkać na bezludnej wyspie lub w zatłoczonym mieście, wybrałbyś…
Zdecydowanie bezludną wyspę. Nie lubię być blisko zbyt wielu ludzi…

4) Jeżeli nie zostałbyś muzykiem, byłbyś…
Żołnierzem lub rolnikiem.

5) Która negatywna cecha u człowieka jest najbardziej parszywa?

Gdy ktoś staje się bogaty i popularny lub po prostu ma ogromną ilość pieniędzy, a nigdy nie dowiedział się, jak to jest żyć bez takich rzeczy, nie wie jak to jest pracować na swoje utrzymanie i dobrobyt, nigdy nie zaznał biedy czy też niedoli finansowej, i wtedy taki ktoś nie docenia swojego dobytku i możliwości, które ze sobą niesie. Mam wrażenie, że takie osoby nigdy nie zatrzymują się i nie myślą o tym, jak dobry los ich spotkał, że mają te wszystkie rzeczy. Przecież za moment mogliby to wszystko stracić. Oprócz tego, przekonania i wierzenia monoteistycznych religii mnie odrażają.

6) Jaka była pierwsza kaseta lub płyta CD, którą kupiłeś za własne pieniądze?

Pierwszym wydawnictwem, jakie kupiłem za swoje własne pieniądze była kaseta ‘…And Justice for All’ Metalliki. Nie był to jednak pierwszy metalowy album, który znalazł się w moim posiadaniu, jako że urodziłem się w tzw. metalowej rodzinie. Jest to po prostu pierwsze wydawnictwo, które sprawiłem sobie sam. Pierwszymi płytami, jakie w życiu słyszałem, były materiały od Motorhead i Hellhammer.

7) Wymień 3 najbardziej wpływowe płyty na rozwój muzyki metalowej.
Odpowiem na to pytanie z subiektywnego punktu widzenia. Wymienię również tylko nazwy zespołów, a nie tytuły albumów. Gdyby nie Black Sabbath, Hellhammer i Mayhem (wraz z Vargiem Vikernesem z Burzum i wokalistą Deadem), muzyka metalowa z pewnością nie byłaby taka, jaka jest obecnie. Oczywiście, wciąż by istniała, ale byłaby kompletnie inna. Jeżeli mógłbym dodać czwarty zespół do tych wcześniej wymienionych, byłaby to grupa Darkthrone. Każdy ma swoje własne zdanie, ale te zespoły w ogromnym stopniu wpłynęły na wszystkie wydawnictwa, które wyszły później. 3 zespoły to za mało, by móc porozmawiać o rozwoju metalu (śmiech).

8) Czy oglądasz jakiś sport w telewizji? A może sam uprawiasz jakąś dyscyplinę?
Nie, nie uprawiam ani nie oglądam sportu w telewizji. Minęło bardzo dużo czasu odkąd ostatni raz to robiłem. Gdy byłem młodszy, uprawiałem futbol amerykański i grałem w koszykówkę.

9) Sytuacja podczas trasy koncertowej, którą najczęściej wspominasz…
Zawsze to samo – niekompetentni i bezużyteczni ludzie od nagłośnienia. Jako że nie jestem osobą, która mogłaby sobie pozwolić na własnego inżyniera dźwięku, który byłby przy mnie na każdym koncercie, często muszę użerać się z osobami, które zostały zatrudnione przez właścicieli klubów, gdzie odbywa się koncert. Takie osoby bardzo często nie wiedzą, co mają robić i jak obchodzić się ze sprzętem. Prawie zawsze muszę wykonywać tę robotę za nich.

10) Co byś zrobił, gdybyś wygrał na loterii 5 milionów Euro?
Kupiłbym ogromne pole położone jak najdalej od miast, jednak zachowując dostęp do dróg, abym miał jak dojechać do sklepu. Wkurwia mnie, kiedy mimo iż pójdę sobie na spacer po jakiejś wiosce, wciąż spotkam jakieś 50 osób na mojej drodze (mieszkam w bardzo małym miasteczku, nasza planeta jest zbyt przeludniona). Ulepszyłbym moje własne domowe studio nagraniowe i przygarnąłbym ogromną ilość zwierząt, takich jak kozy, psy itd. Zająłbym się nimi wszystkimi.

11) Co chciałbyś jeszcze osiągnąć w muzyce?
W tych czasach ciężko jest osiągnąć coś jeszcze w muzyce. Niczego od niej nie oczekuję. Dla nas muzyka jest czymś magicznym, zespół jest jak jedność i chcielibyśmy przekazywać to naszym brzmieniem. Jeżeli uda nam się wkomponować mroczne, niepokojące i mniej lub bardziej rytualne dźwięki do naszej muzyki, wtedy osiągniemy nasz cel.

12) Płyta, której nigdy nie wrzuciłbyś do odtwarzacza CD?
Jakikolwiek album popowy. To bardzo proste. Myślę, że jeżeli ktoś puściłby Despacito na moim odtwarzaczu, dźgnąłbym go nożem. Rzygam tą piosenką.

13) Kim chciałeś zostać, będąc dzieckiem?
Prezydentem Stanów Zjednoczonych (śmiech).

14) Co miałeś (nie)przyjemność zjeść, ale jednak nie mogłeś za nic w świecie odmówić?
Wątróbkę i cebulę, ale to jeszcze za dzieciaka. To było okropne. Nie mam pojęcia, jak ludzie mogą lubić smak wątróbki. To była najgorsza potrawa w całym moim życiu. Teraz już lubię cebulę. Bardzo nie lubię jednak dietetycznych napojów gazowanych. Obrzydlistwo.

15) Najdziwniejszy prezent, jaki otrzymałeś od fana…
Jak dotąd nasi fani dawali nam bardzo fajne prezenty. Zawsze dostawaliśmy coś, co nam się podobało. Nieraz dawano nam jakieś lalki czy też gliniane figurki, które przedstawiały nasze osoby.

16) Wymień najsłabszą płytę swojego ulubionego zespołu.
Słucham bardzo dużo muzyki, ale nie mam ulubionego zespołu. Będzie to bardzo długa odpowiedź. Grupą mi najbliższą byłoby Gorgoroth, jako że wszystkie ich albumy są świetne. Katalog niektórych zespołów musi zostać zgeneralizowany. Na przykład wszystko, co Pantera wypuściła przed ‘Cowboys from Hell’ jest po prostu niedorzeczne! Co dalej, ‘Eonian’ od Dimmu Borgir jest bardzo dziwną płytą. Nie mogę zdzierżyć tych okropnych chórków, które wpierdolili do każdej piosenki, tym samym je rujnując. Za każdym razem, gdy zaczynam się wciągać w którąś z nich, nagle znikąd pojawiają się te chórki i utwór od razu przestaje mi się podobać. Nie mam pojęcia, jak to się stało, że taka próba została zaakceptowana i wypuszczona na finalnej wersji albumu. Gdyby wycięli wszystkie te zjebane momenty i posklejali utwory bez nich, album byłby całkiem fajny. ‘Deep Calleth Upon Deep’ Satyricona jest nudny jak flaki z olejem. To nie jest zła płyta, jest po prostu nudna. Byłem bardzo zawiedziony, ponieważ czekałem na nią ze zniecierpliwieniem. Septicflesh jest dziwnym przypadkiem, bo połowa ich utworów jest super, a pozostałe wydają się nie na miejscu. Nie zrozum mnie źle, bardzo lubię ten zespół. Miałem nawet okazję przez chwilę porozmawiać z Sethem Siro jakieś 10 lat temu. Miał zająć się zdjęciami dla innego z moich projektów. Bardzo fajny koleś. Po prostu uważam, że powinni zająć się wyłącznie blackened death metalowym brzmieniem. Mimo że zespoły te nie są moimi ulubionymi, wciąż bardzo lubię większość ich materiału. Gdy myślę o takich grupach jak Watain, Tsjuder, Funeral Mist, Behexen czy Belphegor, nie potrafię znaleźć ani jednego utworu, którego bym nie lubił. Mam to szczęście, że podoba mi się większość muzyki tworzonej przez zespoły, których słucham. Nie przepadam za ekipami, które tworzą dziwne płyty i utwory, które wydają się nieodpowiednie czy też nie pasują do danego albumu. Nie wiem, czy chodzi tu o nadmierną chęć do eksperymentowania czy też jej brak. A przy okazji wiele fantastycznych zespołów wywodzi się z Polski! Bardzo lubię nieistniejący już niestety Thunderbolt, uwielbiam Mgłę, Hate i Behemoth. Wielu ludzi wydaje się kochać lub nienawidzić Batushkę, ale ja i Candy bardzo ich lubimy. W Polsce jest o wiele więcej utalentowanych grup muzycznych. Niemniej jednak, muszę już przestać pisać, bo zaraz stracę cały dzień na odpowiadaniu na to pytanie.

17) Co Cię denerwuje najbardziej na świecie?
Przeludnienie, okrucieństwo w stosunku do zwierząt, pedofilia, gwałty i religie monoteistyczne, które zmuszają ludzi do popierania swoich wierzeń, a gdy ci tego nie robią, są zabijani. Potem dochodzi do masowych morderstw, jeżeli coś jest nie po ich myśli. Czemu po prostu się nie odpierdolą i nie robią tego w swoich krajach? Niech zostawią resztę świata w spokoju i pozwolą nam żyć w pogaństwie.

18) Utwory/Płyty/Zespoły, których fenomenu nigdy nie zrozumiesz mimo ich legendarnego statusu…
Nigdy nie rozumiałem hype’u na Ghost, to jest po prostu popowy zespół z satanistycznym wizerunkiem. Oprócz tego, Queen i AC/DC.

19) Jaki jest najlepszy serial, który kiedykolwiek oglądałeś?
Oglądałem zbyt wiele seriali, by wyróżnić tylko jeden.

20) Najgłupsza rzecz, jaką zrobiłeś w życiu?
Prawdopodobnie zdecydowanie się na siedmioletnią przerwę w tworzeniu muzyki i graniu koncertów. Co więcej, sprzedałem wtedy wszystkie swoje wzmacniacze i sprzęt. Potrzebowałem przerwy, ale nie był to najmądrzejszy pomysł.

 

Tłumaczenie: Marcel Szczepanik

Tagi: , , , , , , , .