Ixion – “Enfant de la Nuit” (2015)

  •  
  •  
  •  
  •  

Ixion to francuskie trio (obecnie), które na swoim koncie ma dwa długogrające albumy i jedno demo. W swojej muzyce serwują pomieszanie doom metalu, z gothic metalem i elektroniką. Chociaż długość ich działalności wskazywałaby na zdecydowanie większy dorobek płytowy, to panowie w zeszłym roku wydali dopiero swój drugi LP zatytułowany Enfant de la Nuit.

Mamy tutaj do czynienia z materiałem spod znaku „klimatycznego grania”. I w porównaniu do poprzedniego albumu Francuzów, od razu słyszalna jest różnica w odbiorze całości. Nieco krótsze kawałki na Enfant de la Nuit wypadają zdecydowanie korzystniej – łatwiej zapadają w pamięć, a płyty dzięki temu po prostu przyjemnie się słucha. Ciekawym aspektem jest też fakt trzech wokalistów. Growle idealnie dopełniają się z niskim czystym śpiewem, melodeklamacjami albo szeptami. Kombinacje są tutaj bardzo różne.

Poza tym intra z Allegiance albo Discovery nie powstydziłaby się tutaj kapela zajmująca się progresywnymi klimatami. I nie tylko w tych kawałkach, bo każde inne wprowadza i buduje klimat reszty utworu. Dużą rolę odgrywa też ta część samplowo-klawiszowa, współgrająca z melodyjnością gitar i nadająca lekkości, a może i momentami bardzo delikatnej słodyczy muzyce zespołu. Budująca też lekko oniryczny, międzygalaktyczny klimat. Szczególnie słychać to w Children of the Night albo kończącym Odyssey, czyli tych najspokojniejszych kompozycjach.
Nawiązując jeszcze do gwiezdno-kosmicznych klimatów, na pochwałę zasługuje oprawa graficzna płytki, która jest niby dość prosta, ale ta prostota jest bardzo ujmująca i dopełnia stronę muzyczną tego LP.

Nie da się ukryć, że słychać tutaj inspiracje wieloma doom metalowymi zespołami, między innymi Shape of Despair, Doom:VS, Swallow the Sun lub Tiamat. Aczkolwiek pierwsze skojarzenie jakie nasunęło mi się przy odsłuchiwaniu tego albumu, to trochę mniej znany Throes of Dawn (najbardziej w momentach, w których elektroniczno-ambientowe motywy łączą się z powolnym niskim śpiewem). Nie można zaprzeczać, że Ixion czerpie dobre wzorce w tych ramach stylistycznych i robi to w naprawdę porządny sposób.

Enfant de la Nuit to doom metal, przy którym można się odprężyć. Klimatyczny, nastrojowy
i nienachalny. Może nie jest wyjątkowy, ale utrzymujący się na poziomie innych najpopularniejszych wydawnictw z tego gatunku. Ponadto Ixion na tym albumie precyzyjniej określił kierunek, w którym chce podążać i niejako uporządkował swoje brzmienie. Mogę temu tylko przyklasnąć i wystawić odpowiednią ocenę.

Ocena: 7,5/10

Marta (Kometa)
Latest posts by Marta (Kometa) (see all)

Tagi: , , , , , , , , .