Strange Clouds – “Calm Before The Storm” (2017)

  •  
  •  
  •  
  •  

Strange Clouds to poznańska formacja, która istnieje 2 lata, i właśnie wypuszcza w świat debiutancką EPke pt. Calm Before The Storm. Opisowo rzecz ujmując, jest to bardzo ładnie wydany materiał, na który składa się 5 kompozycji z mieszanką różnych stylów – począwszy elektroniki lat 70., by później przejść przez rock psychodeliczny i zatrzymać się na post-grunge’owych motywach. Wszystko jest dopracowane, ładnie zaaranżowane i solidnie nagrane.

Skład Strange Clouds to 2 dwie gitary, bass i perkusja. Pierwsza sprawa, to świetne riffy. Gitarzyści robią robotę od pierwszego numeru Heal The Ghost, a kończąc na bardzo nostalgicznej balladzie The Tempest. Bogactwo ciekawych zagrywek i harmonii szczerze mnie zachwyciło. Panowie wypełniają pewną niszę w polskiej muzyce swoją obecnością.

Skupmy się materiale. Wspomniany wyżej Heal The Ghost, jest idealnym początkiem tego albumu. Kiedy wybrzmiewają ostatnie dźwięki i przechodzą w Black Souls, przychodzi jedna myśl – muzycy zabłądzili gdzieś w Seattle i nie chcą wracać. Doskonale słychać dość oczywiste wpływy Soundgarden i Pearl Jam. Jednak nad wszystkim panuje mimo wszystko oryginalny i niebanalny klimat. Nie zabrakło również większej tzw. przestrzeni w postaci Perdurabo i The Tempest. Jest smacznie, świeżo, momentami eklektycznie, ale równowaga jest zachowana z dopieszczeniem detali.

Być może muzyka na Calm The Storm nie jest zbyt przebojowa i trzeba z nią trochę pobyć, by w pełni docenić jej atuty. Jednak warto się w niej bardziej zagłębić i wsłuchać. Można rzec, że ten materiał jest przysłowiową „ciszą przed burzą”, a w przyszłości możemy spodziewać się samych dobrych rzeczy z Poznania.

Warto czasem pogrzebać i znaleźć tego typu zespoły. W przypadku Strange Clouds, może to być strzał w dziesiątkę, przynajmniej dla mnie. W końcu mam przed sobą materiał, który może być nową siłą na naszym rodzimym podwórku.

Ocena 9/10

Rafał Morsztyn
Latest posts by Rafał Morsztyn (see all)

Tagi: , , , , , , , , .