Scorpions wyda Wind of Change: The Iconic Song

Legendarny hard rockowy zespół Scorpions wyda wersję detaliczną specjalnego box setu Wind of Change: The Iconic Song.
Premiera zaplanowana jest na 27 listopada 2020 (Black Friday), a pre-ordery można składać już teraz pod tym adresem.

Wydanie to będzie zawierać:

 • 84-stronicową książeczkę w twardej oprawie, z nigdy niepublikowanymi archiwalnym zdjęciami, nutowym zapisem aranżacji wokalnych i fortepianowych
 • 5 wersji utworu, w tym jedna z nich nigdy niepublikowana
 • wydane na płycie CD
 • wydanie na 12″ winylu

 

Jeden z największych klasyków hard rocka, Scorpions, świętuje w tym roku 30. rocznicę wydania Wind of Change. Z tej okazji, 3 października ukaże się limitowany box set: Wind of Change: The Iconic Song. To wydawnictwo będzie w całości dedykowane wielkiej balladzie stworzonej przez Klausa Meine, która stała się ścieżką dźwiękową upadku Muru Berlińskiego i upadku Żelaznej Kurtyny. Inspiracją do napisania tego utworu była wizyta zespołu na moskiewskim festiwalu Music Peace Festival w 1989 roku. Winds of Change ucieleśnia uczucie nadziei, optymizm i perspektywę lepszego jutra.

“Kiedy weszliśmy na scenę stadionu im. Lenina i rozpoczęliśmy nasz koncert od utworu Blackout, wszyscy żołnierze Armii Czerwonej, którzy służyli tam jako ochroniarze podrzucili swoje czapki i kurtki w górę i przyłączyli się do publiczności. Świat zmieniał się na naszych oczach… to było niesamowite doświadczenie!” Klaus Meine (2020)

Box set zawierać będzie 84 stronicową książeczkę w twardej oprawie napisaną przez dr Edgara Klüsenera, byłego redaktora naczelnego Metal Hammera i bliskiego powiernika zespołu. Na tę okazję Klüsener zrobił specjalny wywiad z Klausem Meine oraz opisał powstanie utworu i wpływ jaki miała ta piosenka. Ponadto wydawnictwo zawiera wiele archiwalnych i do tej pory niepublikowanych zdjęć, których autorem jest fotograf zespołu – Didi Zill, a także fotografie z prywatnego archiwum Klausa Meine. Ciekawostką dla kolekcjonerów będzie też rękopis Klausa Meine ze słowami piosenki.

Poza książeczką, w box secie znaleźć będzie można nutowy zapis aranżacji wokalnych i fortepianowych Wind of Change. Będzie tam także 5 wersji utworu na CD lub 12 calowym winylu: wersja oryginalna z albumu, wersja nagrana z Orkiestrą Filharmonii Berlińskiej, wersje po rosyjsku i hiszpańsku oraz niepublikowana wersja demo Klausa Meine. W samym sercu box setu będzie ręcznie zdobiony unikalny kawałek Muru Berlińskiego, z czerwoną gwiazdą „Wind of Change” i ręcznie pisanym przez Klausa Meine tekstem Wind of Change.

W czasach wirusa COVID-19, a jednocześnie w czasach tych wszystkich teorii spiskowych, „Wind of Change” jest niczym objęcie starego przyjaciela z czasów, gdy nadzieja na pokój na świecie spełniła się. Marzenie o pokoju żyje w tej piosence.” Klaus Meine (2020)

Deluxe box set zawiera:

 • 12″ płytę winylową i CD
 • 84-stronicową książeczkę w twardej oprawie z historią spisaną przez Dr. Edgara Klüsenera, byłego redaktora naczelnego Metal Hammer i bliskiego spowiednika zespołu,
 • rzadkie i ekskluzywne fotografie fotografa zespołu z tamtych czasów – Didiego Zilla
 • Wywiad z Klausem Meine
 • Materiały z prywatnego archiwum Klausa Meine
 • Zapis nutowy aranżacji wokalnych i fortepianowych

Lista utworów:

CD

 1. Wind of Change (Crazy World Version)
 2. Wind of Change (Scorpions & Berlin Philharmonic Orchestra Version)
 3. Ветер перемен (Russian Version)
 4. Viento de Cambio (Spanish Version)
 5. Wind of Change (Unreleased Demo Version by Klaus Meine)

LP

Strona A

 1. Wind of Change (Crazy World Version)
 2. Wind of Change (Scorpions & Berlin Philharmonic Orchestra Version)

Strona B

 1. Ветер перемен (Russian Version)
 2. Viento de Cambio (Spanish Version)
 3. Wind of Change (Unreleased Demo Version by Klaus Meine)

 

Pozostało jeszcze kilka ostatnich egzemplarzy limitowanej do 2020 egzemplarzy wersji box setu która jest ręcznie numerowana, ma inną okładkę i zawiera dodatkowe elementy, w tym kawałek muru berlińskiego! Pre-order na www.theiconicsong.com.źródło: BMG, Bang Music

Piotr

Tagi: , , , , , , , , .