Legions of War – “Honour To The Past” (2016)

Szwedzi z Legions of War parają się na co dzień brudnym heavy metalem, napędzanym thrashową energią, z domieszką blackowego mroku i tekstami oscylującymi głównie wokół tematów militarnych. EP Honour To The Past jest pewną odskocznią od ich głównego nurtu działalności. Po dwóch “długograjach” i poprzedzających je demówkach, Legions of War postanowili oddać hołd klasykom gatunku i swoim idolom.

Czy Szwedom udało się zaproponować coś rzeczywiście ciekawego? Z pewnością interpretacje znanych kawałków idą w stronę, która była przewidywalna — przerabiane utwory zyskały na zadziorności i garażowej mocy. Trudno mówić zatem o jakimś podniecającym zaskoczeniu. Honour To The Past to po prostu próba nadania klasykom charakterystycznego dla Legions of War stylu. Hell Patrol z repertuaru Judas Priest rozpędza się nam na EP i nabiera z lekka blackowego posmaku, w starym stylu Venom. Piosenkę Out In The Fields, znaną z wykonania Garry’ego Moore’a, odarto z “ejtisowego” klimatu i nieco plastikowej (oczywiście w duchu swoich czasów) aranżacji – co interesujące, motyw przewodni w interpretacji Legions of War pobrzmiewa niemal folkmetalową nutą. Mocne uderzenia gitar w Walpurgis Night dodaje kompozycji Stormwitch energii, przy jednoczesnym zachowaniu złowieszczej atmosfery pierwowzoru. Dość melodyjny jak na Motorhead Killed by Death zagrany został po prostu ciut szybciej i mocniej, a Hellion z repertuaru W.A.S.P. nabrał garażowego, szorstkiego charakteru – jakby klasyczna norweska kapela z lat 90. próbowała nagrać punkową wersję tegoż.

Pomysł na EP niezły, wszak zawsze należy chwalić próby przywołania pamięci o gigantach metalowej sceny, także tych trochę już zapomnianych. Za to plus. Sam zresztą, właśnie z inspiracji Honour To The Past, przypomniałem sobie klasyczne nagrania Stormitch. Udało się na recenzowanym EP odpowiednio wyważyć proporcje między szacunkiem dla oryginałów a własną inwencją. Warto zatem sprawdzić Honour To The Past, najlepiej puszczając sobie przy okazji stare płyty, z których Szwedzi wybrali materiał do kowerów.

Ocena: 7.5/10

Oficjalna strona zespołu na Facebooku: https://www.facebook.com/Legions-of-war-127679583992635

Paweł Lach
Latest posts by Paweł Lach (see all)

Tagi: , , , , , , , , , , , , .