Morbid Stench – “Doom & Putrefaction” (2019)

  •  
  •  
  •  
  •  

Czy Salwador kojarzy Wam się z doom metalem? Jeśli nie, to myślę, że całkiem słusznie. Dzięki Putrid Cult może się to jednak już wkrótce zmienić, a to za sprawą ubiegłorocznego debiutu Morbid Stench. Sztampowa nazwa kapeli poniekąd współgra z graną przez nich muzyką – właściwie jedynym zaskoczeniem na Doom & Putrefaction jest poziom tego wydawnictwa.

Miłośnicy klasycznego doomu (z lekkimi deathowymi naleciałościami tu i ówdzie) poczują się podczas odsłuchu jak w domu. Debiut tria nie jest niczym odkrywczym – to proste granie, hołdujące klasyce (wczesne Paradise Lost czy inna Anathema), jednak ta prostota została dopracowana tutaj niemalże do perfekcji. Ciężar walcowatych fragmentów będących dominującą stroną krążka poczuje nawet umarlak, a brutalne przyspieszenia pojawiające się w Sempiternal Prophecies of Damnation czy wieńczącym płytę Morbid Stench wręcz muszą się podobać, przy okazji dodając całości większego kolorytu. Z całością współgra potężny growl wokalisty, zaś kilkukrotnie uwagę zwraca świetna praca gitar oraz na swój sposób ładne melodie, które udaje się w te sześć utworów tworzących Doom & Putrefaction wpleść. Przyczepić nie można się również do bardzo dobrego brzmienia i klarowności całości – generalnie niemożliwym jest poczucie, że to debiut zespołu z Salwadoru. Niech to będzie ten ostateczny komplement, który pozwoli Wam choć trochę zrozumieć, jak dobrą robotę tutaj odwalono.

Do tej pory nie miałem do czynienia ze zbyt wieloma pozycjami z katalogu Putrid Cult, jednak śmiało mogę założyć, że wydawnictwo Morbid Stench jest jednym z tych lepszych. Jest to też na pewno jedna z perełek wśród nowych, nieco podziemnych doomowych kapel. Niespodzianek tu wprawdzie brak, jednak ta klasyka została przez zespół tak dobrze przetworzona, że aż chce się do niej wracać, co nie jest wcale częste w przypadku grup parających się akurat tym gatunkiem muzyki metalowej. Ode mnie gromkie brawa, no i mam też cichą nadzieję, że już wkrótce zespół zaprezentuje światu walec numer dwa.

Ocena: 8/10

Morbid Stench na Facebooku

 

Tagi: , , , , , , , .