Tulus – „Old Old Death” (2020)

  •  
  •  
  •  
  •  

Tulus to zespół tak zasłużony dla black metalu, jak i kontrowersyjny. Panowie, choć działają na scenie i obok niej już prawie trzy dekady, jak do tej pory pochwalić się mogą jedynie sześcioma płytami. A tegoroczne wydawnictwo Old Old Death jest pierwszym od ośmiu lat! Ponieważ to kawał czasu, postanowiłem sprawdzić, jak mają się dziadkowie black metalu.

Włączając płytę, od razu nasunęło mi się porównanie do Old Star Darktrone. I nie tylko ze względu na podobny tytuł czy wiek zespołu. W muzyce eks Kholdowców uderza selektywny dźwięk, niskie tony i raczej wolniejsze niż szybkie tempa. Co nie oznacza oczywiście nudy. Blastowych szybkich partii jest co nie miara i są one równo rozsiane po trwającej pół godziny i podzielonej aż na dziesięć części płycie.

Jest więc ciężko i nisko, aż się chce powiedzieć, że doomowo. Na szczęście słowo więźnie w gardle niewypowiedziane pod ciosami szybkich, ostrych i brutalnych partii gitary i perkusji. Naprawdę dobrze wyważone dzieło. Uwagę zwraca szczególnie utwór I Hinmannens Hånd, który ma skrajnie różny wydźwięk, a czysty wstęp na klasycznej gitarze wydaje się wręcz krystaliczny na tle brudnego i ciężkiego blacku. Rany boskie jaki kawałek. Musicie go usłyszeć. Ten utwór to jednak tylko oddech przed kolejnym etapem walcowania black metalu na zimno i na wolno, z brutalnymi przerywnikami w postaci Villkjeft na przykład. Szkoda tylko, że w tym black metalu doom jednak przeważa i pomimo świetnej i wyważonej produkcji, czystego dźwięku i pięknej klasycznej okładki, płyta nieco mnie zmuliła.

Soulseller Records półśrodków nie uznaje i to słychać na Old Old Death od pierwszego do ostatniego dźwięku. Świetnie wydany materiał, świetnego docenianego zespołu powinien być uderzeniem płomienia w stos suchych gałęzi. Ja niestety od dźwięków Tulusa wolę te produkowane pod szyldem Khold. Pomimo nawet faktu, że teksty (po norwesku oczywiście) wychodzą spod jednej i tej samej ręki. Jakby to więc określiła Oksana z 4Fun TV: „takie, takie”…

 

Tulus na Bandcamp

Tulus w Encyklopedii Metalu

Ocena: 7,0/10,0

Tagi: , , , , , , , .