L’Ira Del Baccano – “Paradox Hourglass” (2017)

Wydany w roku 2017 Paradox Hourglass to drugi album, a zarazem mój pierwszy kontakt z muzyką włoskiego projektu L’Ira Del Baccano. Podobnie jak debiutancka płyta z Terra 42 z 2014 roku, tak i ten materiał ukazał się pod szyldem Subsound Records. Co się zaś tyczy historii samego zespołu, to jego początki sięgają roku 2006 i ma on w swojej dyskografii jeszcze album koncertowy z 2013 oraz split z Watermelon Time z 2010 roku.

Przejdźmy do zawartości gustownie wydanego digi packa, w jaki opakowana jest płyta CD – na okładce widnieje postać oraz symbole mogące nawiązywać do blisko i dalekowschodnich filozofii. Na Paradox Hourglass włoski kwartet zaprasza nas na międzygalaktyczną, między-wymiarową muzyczną podróż, w której słowa są zwyczajnie zbędne, a same dźwięki instrumentów wystarczą do uruchomienia wyobraźni oraz przedstawienia historii kryjącej się za poszczególnymi, czterema utworami. Naszą odyseję odbywamy przy akompaniamencie dźwięków będących wypadkową psychodelii lat 60. i 70., progresywnego rocka, jak i klasycznego doom metalu. Nierzadko poprowadzą nas gitarowe, kosmiczne pasaże, uzupełnione gwiezdnymi syntezatorami i efektami. Dynamiki i energii dodadzą mięsiste hard rockowe riffy. W wielkowątkowych i wielowymiarowych kompozycjach poszczególne instrumenty niejednokrotnie wymieniają się rolą przewodnią. Usłyszymy więc na pierwszym planie bas, który ustąpi miejsca to syntezatorom, to gitarom, które po jakimś czasie ponownie zamienią się miejscami. Warto również wsłuchać się w ciekawe, rozbudowane partie perkusji. Ogólnie rzecz biorąc, na płycie usłyszymy dużo ukrytych smaczków, jak pojedyncze gitarowe zagrania czy delikatne muśnięcia perkusji, które wyłapuje się z każdym kolejnym przesłuchaniem.

Dużo się w muzyce Włochów dzieje a zarazem nie ma przeładowania, między poszczególnymi instrumentami panuje pełna harmonia, co powoduje, że dość łatwo jest się poddać muzyce L’Ira Del Baccano i dać się jej ponieść. Wprawdzie na kwasowy odjazd raczej nie ma co liczyć, ale taki lekki, grzybkowy odlot może się przytrafić. Miłośnicy kosmicznego, nieprzekombinowanego, progresywnego grania znajdą tu z pewnością nuty dla siebie.

Facebook: https://www.facebook.com/LiraDelBaccano42/

Ocena: 7,5/10

Łukasz

Ku "rozpaczy" szanownej Małżonki uzależniony od kolekcjonowania CD. Natchniony płytą pewnego polskiego zespołu oraz kryzysem wieku średniego rozpocząłem przygodę z recenzowaniem . I tak z czasem trafiłem do Kvlt. Wszelka konstruktywna krytyka mile widziana.
Łukasz

Tagi: , , , , , , , , , .