Hovercraft – “Fall” (2020)

Hovercraft to jednoosobowy projekt pochodzącego z Katowic Bartosza Gromotki. Jego album Fall jest wypowiedzią intymną, trudną do jednoznacznego sklasyfikowania, a jednocześnie przystępną w całej swej złożoności. Można by powrzucać poszczególne fragmenty kompozycji do przeróżnych pudełek, nakleić im wiele etykietek, prog czy post-rockowych. Przede wszystkim jednak to dźwięki Bartosza – własne, nieoczywiste, na szczęście nie gubiące się w nadmiarze eksperymentów.

Z jednej strony rozmarzony, niespieszny, a z drugiej niepozbawiony przybrudzonych riffów gitar tytułowy Fall spodoba się tym, którzy lubią „polską szkołę” progowego grania – sporo w tym numerze przegryzających się tematów, odcieni i nastrojów. Leaves Fall ma w sobie coś z dźwiękowej, minimalistycznej kontemplacji, choć przyprawionej nutką zadumy, a może i niepokoju. Silent Room z kolei kojarzy mi się istotnie z Katatonią – zarówno wokal, harmonie, jak i prosty rytm bliskie są dokonaniom Szwedów z wcześniejszych lat. Rain udowadnia, że Hovercraft potrafi w ciekawy sposób wykorzystać w swych nagraniach klawisze.

Bardzo przyjemnie snuje się Antiphoenix, w którym dźwięki początkowo kołyszą, a gitara elektryczna pozwala odpłynąć. Z czasem jednak pojawia się więcej rockowej, przybrudzonej, ale wciąż rozmarzonej mocy. Kompozycja meandruje od tematu do tematu, przybierając na sile (mocne, niemal metalowe riffy), i odpływając w momenty nastrojowe. Podobnie sprawa ma się z Silverange, choć tutaj wyraźniej zaznaczają się fragmenty jazzujące. Intrygujące zestawienie lekko synkopowanych rytmów z brudem gitar może przywoływać echa płyty Red King Crimson.

Zbliżają się długie, jesienne, słotne wieczory. Płyta Fall jest dobrą propozycją na ten czas. Jak w przypadku każdego bardzo autorskiego materiału, należy zestroić się ze światem twórcy. To po prostu rzecz dla czujących podobnie. I z pewnością warta sprawdzenia. Hovercraft pogodzić może zarówno fanów starego prog rocka, jak i miłośników wszelkich nowszych post-rockowych klimatów.

ocena: 7/10

 

Oficjalna strona na Facebooku

Paweł Lach
Latest posts by Paweł Lach (see all)

Tagi: , , , , , , , , , , , , , .