Legio Sergia – “Our Freedom” (2020)

  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Legio Sergia to niemiecka kapela parająca się melodyjną odmianą death metalu. Wychodzi to muzykom zresztą całkiem nieźle, o czym świadczy wydany w tym roku debiutancki album Through The Fire with Closes Eyes. Długograja polecam tym wszystkim, którzy szukają „ludzkiego” oblicza ekstremalnego grania – proporcje między solidnym uderzeniem a melodyką są tu dobrze wyważone. Zespół skutecznie nakreśla charakterystykę własnego stylu, opartego na kanonach (dla niektórych nieco już zwietrzałych).

Wypuszczoną w tym roku EP-kę Our Freedom należy traktować bardziej jako prezent dla fanów. Po pierwsze, dostajemy tylko dwa numery, czyli tytułowy i Across the Streets (Our Foe) oraz ich instrumentalne wersje. To nagrania z początków działalności i pierwszych demówek z 2011 roku – we współczesnym składzie Legio Sergia ostał się już tylko jeden członek pamiętający tamte czasy.

Czuć w tych kawałkach jeszcze pewną dozę amatorszczyzny, zarówno w strukturze kompozycji, umiejętności instrumentalnych muzyków, jak i w brzmieniu. Znalazły się zresztą na debiucie i raczej nie są jego najmocniejszymi punktami. Propozycja to dość sztampowa, riffy zdają się nieco toporne i nie przyciągają uwagi, podobnie jak melodyjne wtręty podane bez animuszu. Bardziej pobłażliwi słuchacze stwierdzą, że w tej surowej formie zespół przynajmniej wypada autentycznie, podziemnie, w pewnej opozycji co do bardziej wymuskanych propozycji z nurtu melo death. W porządku, mogę się zgodzić z podobnym stwierdzeniem. Na pewno nieco złowieszczości dodaje tym utworom chropowaty wokal V. Degtara (dziś nieobecnego już w składzie). Gdy w instrumentalnych wersjach walor ten znika, Legio Sergia staje przed słuchaczem obnażony i nieco bezbronny.

Jeśli jesteście fanami podobnego grania i wyszukujecie mniej oczywistych kapel z undergroundu, z pewnością warto sprawdzić tegoroczny album Niemców. EP-ka zaś to rzecz dla wiernych fanów oraz miłośników kaset. W takiej właśnie wersji otrzymałem Our Freedom. A że lubię ten nośnik (MC wydane nieco z inną grafiką), to pozostaję względnie usatysfakcjonowany. Problem w tym, że tych wyprodukowano ledwie 30, więc niewykluczone, czy już nakład nie został wyprzedany.

ocena: 5/10

Oficjalna strona zespołu na Facebooku

Legio Sergia na Bandcamp

Ancient Entity Records na Facebooku

Tagi: , , , , , , , , , , , , , , , .