Opprobrium (ex-Incubus) – „Supernatural Death” (2018)

  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Tym razem trafił mi się materiał, który pomimo swojej wartości muzycznej jest też sporą wycieczką sentymentalną i sięga czasów kupowania w ciemno pirackich kaset tylko dlatego, że okładka była fajna. Informacji na temat zespołów nie miałem wtedy skąd brać i poprzez zakup dopiero miałem okazję dowiedzieć się co grają. Była też druga metoda na: „Czy mogłaby pani puścić tę kasetę?”, ale nie zawsze się udawało. Tak poznałem pochodzący z Nowego Orleanu speed thrash metalowy Incubus i ich legendarną płytę Beyond the Unknown. Zespół niestety był zmuszony zmienić nazwę, gdyż podczas jego niebytu sporą sławę zdobył inny Incubus i tak oto mamy do czynienia z ciężką do zapamiętania nazwą Opprobrium.

Supernatural Death to podsumowanie starych materiałów Incubus oryginalnie wydanych w 2016 roku na trzydziestolecie powstania zespołu, a teraz wznowionych przez amerykańską wytwórnię Brutal Records (jak można wyczytać z profilu zespołu jest to wydawnictwo nieautoryzowane). Wszystko zremasterowane przez Brada Boatright’a (Yob, Nails, Obituary), co sprawia, że nawet najstarsze nagrania są atrakcyjne w odbiorze. Materiał ten pokazuje thrashowe korzenie Opprobrium. Spora część fanów ocenia ten zespół przez muzykę zawartą na Beyond the Unknown z 1990 roku, który powstawał już na rosnącej w siłę fali death metalu i został najbrutalniejszym materiałem po dziś dzień. Opprobrium z kompilacji Supernatural Death to kapela, która chciała być szybsza niż Slayer na Reign In Blood i precyzyjniejsza od większości zespołów z tamtych czasów (materiały pochodzą głównie z przełomu 1986-88). Lwia część materiału to bardzo szybkie strzały, pozbawione miejsca na zwolnienia i pitolenie. Zespół był nastawiony, by być najdynamiczniejszy i robił w tym kierunku, co mógł. Taki Voices From the Grave, pomimo wolniejszego wstępu, to jednak dobry przykład na moją teorię, a Assault to już totalna wyścigówka nastawiona na wyprzedzenie Pleasure To Kill Kreatora. Z kolei taki Incubus, Hunger For Power czy Serpent Temptation pokazują już jakby bardziej „odpuszczone” oblicze zespołu, gdzie jest miejsce na nośne riffy.

Co było zawsze charakterystyczne w Opprobrium/Incubus, to wokal Francisa Howarda, który nawet we wczesnym stadium zespołu był znacznie brutalniejszy niż w ówczesnych klasycznych załogach thrash, by na regularnych albumach zamienić się w bardzo siarczysty krzyk.

Nie da się ukryć, że materiał Supernatural Death to głównie gratka dla starych fanów Incubus. Spora część materiału zawartego na kompilacji ma charakter kolekcjonerski, co jednak moim zdaniem nie umniejsza jego zalet. Ucieszyła mnie też wiadomość, że nowy album Opprobrium będzie miał premierę w 2019 roku i liczę na dobry łomot spod znaku death/thrash.

Ocena : 7/10

Opprobrium na Facebook’u.

Tagi: , , , , , , , , .