Autumnwind – “Endless Fear” (2018)

Mimo połowy września w kalendarzu, temperatury są zdecydowanie wakacyjne. Podobny paradoks stanowi jednoosobowy syryjski projekt Autumnwind. Pomimo upalnego rejonu geograficznego, z którego pochodzi Abdulrahman Abu Lail, kryjący się za pseudonimem GaaRa i stojący za aktywnością formacji, dźwięki które odnajdziemy na płycie są chłodne i minimalistyczne. Najnowsze wydawnictwo Endless Fear ukazało się w maju tego roku za pośrednictwem Symbol Of Domination Prod. oraz More Hate Productions.

Endless Fear to eteryczna mieszanka ambientu z black/doom metalem. Półgodziny instrumentalnego grania zamkniętego w pięciu kompozycjach. Słuchając Autumnwind moje skojarzenia wędrują w stronę takich grup jak: Alrakis oraz The Lost Sun. Jednakże blackowe motywy są tutaj o wiele mniej przejmujące i zdecydowanie bardziej delikatne w porównaniu do dokonań wymienionych artystów. Na pierwszy plan wysuwają się melodyjne ambientowe dźwięki, subtelne i nadające nieco baśniowego charakteru. Mimo to nie doszukiwałabym się w nich złożoności. Poszczególne utwory są do siebie bardzo zbliżone pod względem brzmienia, co sprawia, że materiał dość szybko staje się nużący. Z drugiej strony powtarzające się frazy dają poczucie pewnego muzycznego rytuału.

Faktem jest, że GaaRa bardzo zgrabnie łączy ze sobą poszczególne części kawałków. Przejścia pomiędzy nimi są płynne i nie rozpraszają uwagi podczas słuchania materiału. Plusem jest też całkiem dobra jakość produkcji, co przy tak niszowych wydawnictwach niejednokrotnie bywa kwestią sporną.  

Autumnwind nie daje nam na swoim nowym krążku nic odkrywczego i przełomowego. Nie rozkładałabym też tego albumu na czynniki pierwsze. Utwory są zbyt monotonne, aby kolejne z nich mogły się wyróżnić na tle pozostałych i przykuć uwagę słuchacza. Niemniej jednak muzyka zawarta na krążku jest relaksującym umilaczem czasu, który znakomicie sprawdza się w tle przed snem lub w czasie czytania książki.

Ocena: 5,5/10

Marta (Kometa)

Tagi: , , , , , , , , , , .