NYOS – “Navigation” (2017)

Na zespół Nyos wpadłem ponad rok temu, kiedy w nieistniejącym już poznańskim klubie LAS mieli zagrać koncert. Jakie było moje zdziwienie, że ów zespół to zaledwie duet, a energią mogliby obdarować małe miasto. Koncert zrobił na mnie na tyle dobre wrażenie, że nie mogło się to skończyć inaczej niż natychmiast zakupionym winylem Vltava.

Album Navigation ukazał się 29 września bieżącego roku dzięki współpracy z Meta Matter Records.

Nyos gra muzykę instrumentalną, najprościej mówiąc z gatunku post-rocka. Jednak nie jest to typowy i szablonowy post-rock. Uważam, że zespół bardzo fajnie odnalazł się na tej scenie, oferując pewną dozę oryginalności. Nie są to wleczące się post-rockowe pejzaże, ocierające się o jesienną depresję. Jest tu miejsce na chwilę gitarowego szaleństwa, brudnego noise rocka, jak i momentami ciężkie sludge’owe patenty. Tomas (perkusista) nie raz pokazuje swoje ekwilibrystyczne umiejętności gry i potwierdza, że ze swoim feelingiem i stylem odnalazłby się nawet w jazzowym zespole. Na największe wyróżnienie zasługuje utwór zamykający płytę, czyli Icon, który właściwie łączy klasyczny post-rock z jazzową perkusją, przechodząc w God Is An Astronautowy klimat, a wraz z ostatnią minutą wręcz przytłacza swoim ciężarem.
Utwory są zróżnicowane w swojej strukturze, gwałtowne i ciężkie riffy poprzeplatane są spokojnymi i klimatycznymi partiami zapętlonej gitary Toma. Czuć zarówno dynamikę i agresję, jak i mroczną i senną atmosferę.

Choć utwory na płyty Navigation „nie zlewają się w jedno”, to ostatecznie nie da się tego albumu rozebrać na czynniki pierwsze i opisać każdego utworu z osobna. Muzyka nie raz “urywa głowę”, a niekiedy potrafi zahipnotyzować i oderwać słuchacza od otaczającej go rzeczywistości. Na dodatek nie ma tutaj mowy o jakiejkolwiek nudzie, bo trzeba w końcu przyznać, że tych dwóch muzyków skomponowało kawał dobrej muzyki.

Bezsprzecznie ta płyta należy do o wiele ciekawszych produkcji aniżeli 75% wydawanych post-rockowych kalk, które od jakiegoś czasu zalewają muzyczny rynek. Nyos ma charakter, czego życzę innym zespołom, a tymczasem szczerze polecam zapoznanie się z nowym, jak i poprzednimi wydawnictwami fińskiego zespołu.

Ocena: 7,5/10

Piotr

Głównodowodzący KVLTowi, fan undergroundu oraz maniakalny zbieracz płyt CD.
Piotr

Tagi: , , , , , , , , , , , , , .