Sudden Death – „Stillborn”(2018)

Przy okazji recenzowania niedawno nowego materiału zespołu Kill rozpisywałem się nad tym, jak bardzo lubię dobre Ep-ki. Minęło kilka tygodni i mam okazję opisywać kolejną, świetną, krótką płytę. Jest nią wydana 25 maja br. Ep-ka włoskiego Sudden Death, zatytułowana Stillborn i wydana przez Art Gates Records.

Znam wcześniejsze materiały Nagłej Śmierci i byłem pewny, że muzyka zawarta na Stillborn będzie na wysokim poziomie. Nie wiedziałem jednak, że trafi w moje upodobania z aż takim skutkiem. Muszę przyznać, że te czternaście minut zafundowanych przez włoską załogę przy każdym przesłuchaniu wbija mi się głębiej w głowę, powodując, że muszę przynajmniej raz jeszcze wcisnąć przycisk play.

Stilborn to jedynie cztery kompozycje i intro. Mało, ale zarazem wystarczająco. Matex pozostawia po sobie niedosyt i przez to uzależnia jak narkotyk. Jest to death metal utrzymany w raczej nowoczesnym stylu, aczkolwiek nie przesadzony ilością technicznych zagrywek i przesadnie gęstych partii perkusji. Jest tu więcej muzyki niż popisów. Pomimo nowoczesności, kawałki utrzymane są w klasycznym, „piosenkowym” aranżu. Szybkie i wolne partie utrzymane są w równych proporcjach, pół na pół. Jest to kolejny dowód na to, że granie na kontrastach przynosi dobre skutki.

Jeżeli miałbym użyć jakichś porównań, to muszę napisać o Aborted. Jest to niewątpliwie podobne granie, z tym że Aborted ostatnimi czasy w moim odczuciu przesadza z gęstością, a na Stillborn jest idealnie. Słychać też wpływy zespołów takich jak Cannibal Corpse czy Suffocation, czyli najwyższa półka death metalowego ładowania.

Nie wymienię żadnego utworu jako mój ulubiony, wszystkie są równie dobre i miażdżące. Każdy nadaje się do promocji nowej Epki. W każdym jest coś, co przykuwa uwagę – czy to morderczy breakdown, czy mocna wrzuta na wokalu, lub też charakterystyczne dla stylu Cannibal Corpse „ptaszki” gitarowe.

Sudden Death niewątpliwie warto obserwować. Art Gates Records wyłapało do swej stajni smakowity kąsek i mam nadzieję, że dzięki tej współpracy usłyszymy w niedalekiej przyszłości czwarty, pełny album brutali z Rzymu. Moje oczekiwania po wysłuchaniu Stillborn są wysokie, ale jestem przekonany, że się nie zawiodę.

!0/10

Tagi: , , , , , , .