Akhlys – “Melinoë” (2020)

  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Dobrze pamiętam, kiedy mój dobry kolega podsunął mi The Dreaming I (recenzja) amerykańskiego projektu Akhlys. Tę muzykę pokochałem z miejsca i w całości, a w oczekiwaniu na nowe dźwięki Akhlys w 2019 roku dostaliśmy debiutancki materiał Aoratos zatytułowany Gods Without Name (recenzja), w postaci równie pokręconej muzyki, za którym stoi mózg AkhlysNaas Alcameth.

We wrześniu br. Debemur Morti zaanonsował nowe, długo wyczekiwane studyjne wydawnictwo Akhlys pod tytułem „Melinoë”. Premiera płyty zaplanowana jest na połowę grudnia, jednak miesiąc wcześniej wydawca postanowił wypuścić wersję cyfrową. Jaki jest nowy Akhlys?

Lider projektu  Kyle Earl Spanswick stawia na sprawdzone patenty, czyli opętańczy wokal, wielowarstwowe linie melodyczne z niepokojącymi ambientowymi tłami, a całość oparta jest w kanonie black metalu. Nie sposób nie docenić fantastycznej produkcji, która pomimo złożoności utworów uwydatnia wiele szczegółów i muzycznych smaczków. Pomimo agresywnego charakteru, muzyka Akhlys jest niesamowicie hipnotyzująca, a odsłuch trzech kwadransów Melinoe nie nuży. Nawet niemetalowy przerywnik w postaci ponurej ambientowej kompozycji Succubare nie wytrąca z klimatu, a pozwala złapać oddech po monstrualnej nawałnicy partii gitar i blastów w utworach Somniloquy i Pnigalion. Zaskakujący jest ostatni, 10-cio minutowy utwór Incubatio, który po 140 sekundach ambientowej hipnozy nagle przechodzi w klasyczny, przerażający akhlysowy black metal ze świdrującymi głowę partiami gitar.

Przy okazji recenzji płyty Aoratos stwierdziłem, że przerażający i demoniczny charakter albumu wynosi black metalowy rdzeń tej muzyki na wyższy level – i właściwie ten wniosek można przyjąć w przypadku Melinoë, świetnie oddaje to, co z black metalem robi Naas Alcameth.

Lęk, niepokój, dzikość i hipnoza to chyba najlepsze słowa opisujące muzyczną wariację Akhlys.
I chyba nie będzie nadużyciem, jeśli stwierdzę, że to jeden z najważniejszych black metalowych albumów w 2020 roku. Słabych stron na nowej płycie Akhlys z moje strony nie stwierdzono.

Ocena: 10/10

Piotr

Tagi: , , , , , , .