Illum Adora – “…of Serpentine Forces” (2019)

  •  
  •  
  •  
  •  

W zeszłym roku niemieckie wydawnictwo Folter Records wypuściło debiutancki album długogrający również niemieckiego zespołu Illum Adora. Płyta trwa czterdzieści minut i okraszona jest nader ciekawą klimatyczną okładką. Ponieważ ów artwork skojarzył mi się z piękną płytą Parthenope włoskiego projektu Scuorn, postanowiłem wziąć na warsztat ten nieznany mi krążek.

Choć płyta zaczyna się od bardzo grubego i mocnego kopa (Dominions of Spherese Beyond to taka jazda bez trzymanki, aż się przestraszyłem, że całej płyty w takim tempie to ja nie ogarnę), to kolejne utwory nabierają już nieco ogłady, a szaleńcze tempa ustępują miejsca przemyślanym aranżacjom. Nie oznacza to oczywiście, że robi się wolno, nudno czy monotonnie. Miarowe szybkie tempa i ostry dość wysoki growl zasnąć nie dadzą, to pewne. Ale klimat w takim na przykład Clashing of Swords to naprawdę przyjemna sprawa. Kolejne utwory wybrzmiewają w atmosferze czytelnej linii melodycznej, czytelnej pracy sekcji rytmicznej i raczej wolnych partii gitar. A apogeum tego uspokojenia przypada na utwór Of Serpentine Forces, gdzie partie wokalne przybierają od czasu do czasu czysty i bliski deklamacji charakter. Kolejne utwory odbijają się od dna w kwestii tempa i klimatu (Nihil Negativum), ale to pierwsze wrażenie z numeru otwierającego album niestety nie powraca. Slaves to Existence to kolejny dobry, solidny kawałek roboty, ale za serce nie ujmuje ani melodyką, ani klimatem. Dobry jest za to utwór przedostatni, na początku klimatyczny i wręcz liryczny, by po chwili porwać nas do tańca kakofonią dźwięków i tempem po prostu bezkompromisowym. Album zamyka niestety bezpłciowy i tak jakby puszczony w zwolnionym tempie utwór Tiusche Man in Wieße Thorn. Fuj.

Illum Adora to kapela niczego sobie. Tylko jakby tak się bardziej zdecydowali uderzyć pięścią w stół… A tak to płytę …of Serpentine Forces mogę ze spokojnym sumieniem polecić jako ciekawostkę i odskocznię od kapel, które znamy już wszyscy na wylot. W zachwyt pewnie jednak nie popadniecie.

 

Illum Adora na Fecebooku

Illum Adora na Bandcamp

Illum Adora w Encyklopedii Metalu

Ocena: 6,5/10,0

Tagi: , , , .