The Freeks – “Shattered” (2016)

Jedna z moich ulubionych wytwórni, czyli Heavy Psych Sounds wypuszcza w tym roku dość dużo albumów. Stajnia dla kapel specjalizujących się w stoner/psych czy hard rocku, uszczęśliwia słuchaczy kolejnymi premierami. Kiedy usłyszałem, że muzycy Fu Manchu i Nebula kombinują coś razem, to bardzo się z tego ucieszyłem. Mam wielki szacunek do tych kapel, bo wniosły bardzo dużo na scenę “pustynnego” grania. Projekt nazwany został The Freeks, a trzecia ich płyta nosi tytuł Shattered. Wcześniej muzycy popełnili The Freeks oraz Full On, po czym szybko przyszedł czas na coś nowego.

Przyznam szczerze, że spodziewałem się czegoś fajnego i przytulnego dla ucha. Duża porcja wattów nigdy nie zaszkodzi, jednak w tym przypadku, poczułem niestrawność. Określanie tego tworu, flirtem punka ze stonerem jest dużą przesadą. Nie czuje tutaj pustynnego kurzu, a jakieś popłuczyny na pierwszą lepszą imprezę. Przede wszystkim tych utworów jest za dużo, wokal skrzypiący jak stare drzwi totalnie mnie przeraża. Gorsza wersja Alice Coopera to mało powiedziane. Dawno nie słyszałem tak nudnej i nadętej płyty. Można grać jeden riff przez 20 minut, jeśli się go urozmaica. W przypadku The Freeks, słuchacz, czyli ja, jest zdewastowany poziomem nudy.

Od siódmego numeru (La Tumba) dopiero coś się zaczyna dziać. Słychać space rockowe zajawki, które jednak wciąż nie zachwycają. Uważam, że muzycy stworzyli coś, czego do końca nie są pewni. Słychać tę niepewność na każdym kroku. I kiedy przebrniemy kosmiczne odloty, wchodzimy do The Space Bar. Dziwny i infantylny numer, który zmierza donikąd.

Ktoś może powiedzieć, że się czepiam. Jednak od tak doświadczonych muzyków oczekuje czegoś więcej niż takiego rzępolenia. Marka kapel, w których grają zobowiązuje.  Być może zespół na żywo lepiej się obroni. Shattered jestem niestety zmuszony ocenić bardzo nisko. Kto wie, może kolejny krążek będzie lepszą pozycją w ich dyskografii.

Ocena 4/10

Rafał Morsztyn

Rafał Morsztyn

Jestem maniakiem starego rocka i metalu - uwielbiam grzebać i szukać fajnych rzeczy - organizuje koncerty i promuje polskie podziemie czytam sci fi - oglądam dobre i mało znane filmy
Rafał Morsztyn

Latest posts by Rafał Morsztyn (see all)

Tagi: , , , , , , , , .