Docetism, Ghosts of Breslau, Ixora – „Circuit Intégré Volume 2” (2017)

Zgaś światło, wciśnij play, ułóż się wygodnie, zrelaksuj. Pozwól dźwiękom wypełnić całą wolną przestrzeń wokół siebie. Daj im się przeniknąć, wejść pod skórę, w krew. Oto właśnie nadchodzi najnowszy album kompilacyjny wydawnictwa Zoharum, Circuit Intégré Volume 2, na którym prezentują się formacje Docetism, Ghosts of Breslau i Ixora, balansujące na krawędzi muzyki eksperymentalnej i ambientowej.

Kto i co kryje się za mistycznymi nazwami? Docetism to projekt Macieja Banasika, eksperymentatora znanego z Atum, Contempus Mundi, czy Topografii. Na Circuit Intégré prezentuje stylistykę kojarzoną bardziej z gatunkami dub, czy downtempo. Jego trzyczęściowa kompozycja Virgin Forest to podróż w nieznane rejony kosmosu, na tyle złożona, że można odbierać ją zarówno całościowo, jak i etapami. Zresztą taka „trójkowa” myśl przyświeca twórcom kompilacji. Trzech artystów, po trzy utwory, a do tego zatytułowane od jedynki do trójki. Docetism gra tu rolę intergalaktycznego przewodnika. Jego muzyka opiera się na prostych, zapętlonych motywach elektronicznych i wokalnych, które budują niesamowitą atmosferę i poczucie głębi. Ta tercja albumu to mój zdecydowany faworyt.

Ghosts of Breslau tworzy magię od 2001 roku. Dotychczasowe kompozycje projektu opierały się na przekazaniu poprzez muzykę skomplikowanej historii i ducha Wrocławia. Od tej koncepcji odbiega nieco ich zeszłoroczny album, Man With The Green Gloves, w którym Duchy nawiedzają klimaty drone, nie zapominając o swoich inspiracjach mrocznym ambientem. Teraz serwują nam trzy epizody Travel Loops. Nazwa kompozycji idealnie oddaje ich stylistykę, opierającą się na melodyjnej podróży przez zapętlenia. Powtarzające się dźwięki, które zahaczają o światy elektroniki, ambientu i industrialu, tworzą pewnego rodzaju obraz pustki, wynikający zapewne z inspiracji przemianami, jakie dokonały się w historycznej stolicy Śląska na przestrzeni ostatnich stu lat.

Ostatnie słowo na Circuit Intégré Volume 2 należy do projektu Ixora, za który odpowiedzialni są muzycy GAAP KVLT i Micromelancolié. Trzy numery Untitled tworzą przeciwwagę dla poprzednich sześciu kompozycji na albumie kompilacyjnym wydawnictwa Zoharum. Jest to zwrot ku zaskakującym uderzeniom z pogranicza gatunku noise i industrial. Mocne, agresywne dźwięki przemysłowe przerywają delikatne, ambientowe tło, szczególnie w drugiej części tryptyku Ixory. Monumentalne przejścia i niespodziewane zwroty akcji przepełniają Untitled, tworząc atmosferę niepokoju i niepewności. Współpraca muzyków zaowocowała zburzeniem atmosfery zbudowanej przez Docetism i Ghosts.

Kompilacja trzech z pozoru podobnych klimatów, a jednak tak bardzo różniących się od siebie, daje dobry przekrój tego, co obecnie dzieje się na polskiej scenie eksperymentalnej w dziedzinie muzyki elektronicznej. Jest to album wymagający specjalnej oprawy, nie wyobrażam sobie słuchać takiej muzyki na przykład podczas jazdy samochodem. Ale gdy już stworzy się odpowiednią atmosferę i pozwoli jej na symbiozę z dźwiękami wydobywającymi się z Circuit Intégré Volume 2, to można bez wahania odpłynąć w stronę tajemniczych krain. Do tego też zachęcam z całych sił.

Ocena: 9,5/10

Vladymir
(Visited 1 times, 1 visits today)

Tagi: , , , , , , , , , , , , .